Ankara

Anıtkabir

Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı’nın anıt mezarı,Türkiye’nin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün, Ankara Anıttepe’de bulunan anıt mezarıdır . Ayrıca 4. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel 1966 yılında devrim şehitliği bölümüne defnedilmiştir.

1973 yılından bu yana İsmet İnönü’nün mezarı da Anıtkabir’de bulunmaktadır.

9 Ekim 1944 tarihinde yapımına başlandı.Anıtkabir’in inşaası 9 yıllık bir sürede 4 aşamalı olarak 1953 yılında tamamlandı 

Anıtkabir yol, avlu ve şeref holü olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Yolun uzunluğu 180 m’dir. İki yanına aslan heykelleri, meşaleler ve selvi ağaçları dikilmiştir. Sonunda bir avlu bulunmaktadır.

Alba Royal, ayrıcalıklı bir tatil deneyimi için misafirlerini bekliyor!

Otelimize 4 km

Anadolu Medeniyetler
Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinde at pazarı semtinde bulunmaktadır. Anadolu’nun arkeolojik eserlerinin sergilendiği ve Ankara’da dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan bir müzedir.

Otelimize 3,4 km

Roma Hamamı

Ankara Roma Hamamı, Ankara’nın Altındağ semtinde, Ulus Meydanı’ndan Yıldırım Beyazıt Meydanı’na uzanan Çankırı Caddesi üzerinde yer almaktadır. 3. yüzyılda Septimius Severus’un oğlu Roma İmparatoru Caracalla tarafından sağlık tanrısı Asklepios adına yaptırılmıştır. Bugün Roma Hamamı olarak adlandırılan bu platform bir höyük olup, Roma Devri kalıntıları (kısmen Bizans ve Selçuklu tabanları) ve altında Frig Dönemi yerleşimi bulunmaktadır.

Otelimize 3,5 km

Kocatepe Camii

İstanbul’daki Selimiye Camii’nin mimari tarzlarından ilham alan Kocatepe Camii, Ankara’nın en büyük camisidir. 1967-1987 yılları arasında Kızılay’da Kocatepe Mahallesi’nde inşa edilmiş, büyüklüğü ve göze çarpan konumu onu Ankara’nın merkezinin hemen her yerinden görülebilen bir simge haline getirmiştir.

Otelimize 600 m

Etnografi Müzesi

Ankara Etnografya Müzesi, Türk uygarlıklarının kültürlerine adanmış bir etnografya müzesidir. Müze, İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica’nın 1927 yılında yaptığı atlı bronz Atatürk heykelinin önünde yer almaktadır. Anadolu Etnografya Müzesi, Türk – İslam dönemine ait eserler sergilenen bir müzedir. Müze, son dinlenme yeri olan Anıtkabir’in inşası sırasında, 21 Kasım 1938’den 10 Kasım 1953’e kadar Mustafa Kemal Atatürk’ün lahitine geçici olarak ev sahipliği yaptı.

Otelimize 1,8 km

Gordion Antik Kenti

Türkiye’de yer alan,görülmesi gereken 100 arkeolojik siteden birisi olan Frigya’nın başkenti,Ünlü Kral Midas’ın şehri Gordion Antik Kenti,Midas Tümülüsü ve Gordion Müzesi arasında yer alıyor.Etrafında yer alan 100’ü aşkın küçük ve büyük tümülüsler ile beraber oldukça gizemli bir şehir görüntüsündedir.

Otelimize 98 km

İletişim

Kızılay, Kocatepe Mahallesi, Yüksel Cd. No:19, Ankara